Jak oddziałują na nas barwy?

Okalające nas z każdej strony kolory mają wielką wymowę dla naszego usposobienia. Niektóre kolory pobudzają ekstazę natomiast pozostałe wprawiają nas w zobojętnienie. Z tego powodu też przed podjęciem malowania bądź dekorowania wnętrza dobrze zastanowić się w jaki sposób wpłynie na nas barwa, którą wyselekcjonowaliśmy.

Nie chcę wałkować o podstawowej doktrynie koloru, barwach składowych czy temu podobnych. Po prostu kawa na ławę. Trzeba niemniej wiedzieć, iż kolory ciepłe wpływają pozytywnie na samopoczucie, zaś kolory zimne mogą działać negatywnie. Barwy ciepłe to przede wszystkim czerwienie, brązy, pomarańcze albo żółcie. Kolory zimne to którekolwiek wariacje niebieskiego. Istnieją także barwy, które można scharakteryzować jako obojętne a zatem zielenie oraz fiolety. Z tego wyszczególnienia nieco wyrywa się biel i czerń. Ta pierwsza jest całkowicie neutralna, ta druga zdecydowanie potrafi spowodować nastroje depresyjne u części ludzi.

Kolor czerwony aktywizuje energetycznie, wzmacnia wolę do życia, werwę, jednakowoż w naddatku może wprowadzić w szał, z tego powodu radził bym stosować go tylko do dodatków.

Odcień pomarańczowy pobudza wyobraźnię i produktywność. Pozwala wejrzeć z optymizmem oraz entuzjazmem na okalający świat. Żółty to kolor światła, jednakże działa ponadto na zdolność analitycznego rozumowania. Polepsza nastrój.

Zielony to kolor relacji interpersonalnych, natury oraz akceptacji. Pewien z najbardziej naturalnych kolorów które można wybrać. Lecz w spektrum opodal żółtego jest to całkiem pogodny kolor.

Kolor niebieski wspomaga opanowanie oraz stabilizację mentalną.

Fiolet to barwy intuicji, wyobraźni, zadumy, idealny dla ludzi o predyspozycjach artystycznych.

Kolory można zestawiać z różną amplitudą, od bardzo soczystych do delikatnych. W relacji od tego ich odbiór będzie różnoraki. Pastele nadają się znakomicie na wielkie przestrzenie (np. mury), z kolei kolory żywe w funkcji dodatków eksponujących elementy, jakie powinien być zauważalne.

No i nie można nie wypomnieć o pewnym, szczególnie znaczącym czynniku. Światło. Barwy powstają w końcu z rozszczepienia światła, dlatego prawidłowe doświetlenie może krańcowo przeinaczyć to w jaki sposób rejestrujemy konkretny odcień. Także dobierając farbę lub detal w sklepie zwróćcie uwagę na to, że w oświetleniu sztucznym mogą one się prezentować całkiem inaczej niż u was w mieszkaniu.