Style projektowania wnętrz z różnych stron

Wypada zgodzić się z tezą iż pułap wrażliwości estetycznej jest inny dla każdego człowieka. Jednym podobają się rzeczy, które mogą zakrawać o szmirę, inni lubią bardziej wysublimowane oraz uporządkowane rzeczy. Tak długo jak ktoś to lubi nie ma powodu tego osądzać, bo nie ma jedynej ogólnej prawdy jeśli chodzi o poczucie smaku.
W urządzaniu wnętrz widać to w pełnej rozciągłości. Można zaryzykować stwierdzenie, że przecież oryginalne rzeczy są kosztowne, stąd tak dużo mieszkań jest zaaranżowanych bez smaku, ale ludzie projektujący swe mieszkania w sposób urągający wrażliwości tych lepiej wyrobionych przeprowadzają to jednak celowo.
Jest wiele stylów w urządzaniu wnętrz, z których każdy może wybrać coś co ceni najbardziej i zaaranżuje swoje mieszkanie na podobną modłę. Oto zaledwie parę z nich.

Styl eko

W takim tonie wyposażają własne mieszkania osoby spragnieni mieszkać w łączności z naturą. Wnętrza w charakterze ekologicznym powinny być podświetlone naturalnym oświetleniem słonecznym (oszczędność energii). Korzysta się w nim wyraźne z produktów pochodzenia organicznego takich jak kamień, drewno, rattan, a także z palety kolorów naturalnie znajdowanych w naturze jak brązy, zielenie, biel i szarości. Pod wieloma względami kierunek ten jest podobny do stylu skandynawskiego tudzież innych współczesnych stylów w projektowaniu wnętrz.

Styl prowansalski

Prowansja to rejon na południu Francji, z jakiego pochodzą wyborne wina. A przeto ten kierunek inspirowany jest miejscowym wiejskim stylem życia. Symbol charakterystyczny Prowansji stanowi lawenda, przede wszystkim jako deseń na wielu dodatkach dekoracyjnych. Mieszkania w trendzie prowansalskim cechują się przejrzystością i użytkowaniem takich barw jak żółty, beżowy, biały, kremowy, a także niebieski. Meble muszą być lekkie i często z roślinnymi wzorami. Z materiałów wykorzystywanych w tym nurcie widuje się piaskowiec oraz drzewo, charakterystyczne są także dodatki ożywiające mieszkanie jak donice z lawendą, poduszki i zasłony.

Styl angielski

To coś perfekcyjnego dla wielbicieli przyciężkawych i przytulnych wnętrz, które widuje się w angielskich serialach. Na kluczowym stanowisku widoczne są ciężkie tapicerowane meble takie jak fotele i kanapy, tkwiące na miękkich dywanach. Na ścianach dominują mocne, głębokie kolory lub wzorzyste tapety. W tonacji wnętrz widać też takie kolory jak błękit, zieleń lub kość słoniowa. Niezbędnym wyróżnikiem jest mnogość bibelotów takich jak porcelanowe figury ozdobne, wazoniki albo ramki na zdjęcia.

Trendów w urządzaniu wnętrz jest oczywiście znacznie więcej i nie sposób wymienić wszystkie. W zasadzie bez precyzyjnej znajomości reguł projektowania bezpieczniej trzymać się wybranego zamiast je mieszać bo rezultat nie koniecznie wypadnie dobrze.