Architekt wnętrz – starter kit

Zajmowanie się profesją architekta wnętrz formalnie nie wiąże się z koniecznością odbycia wyższego wykształcenia, choć zasadniczo może ono dać kandydatowi do tego zawodu sporo pożytku (wystarczy choćby stopień licencjata). Mylące może być wszakże pojęcie „architekt” gdyż kiedy wspominamy o projektowaniu wnętrz to nie istnieje jakieś formalne stowarzyszenie zawodowe, które zajmowałoby się dopuszczeniem kandydata do wykonywania profesji – jak to jest w przypadku architektów budowlanych.

Podchodząc do zagadnienia czysto teoretycznie nawet niemłoda wiekiem osoba, ale za to z odpowiednim poczuciem smaku ma szansę na podjęcie się tej profesji. Choć jak zaznaczyłem na początku wykształcenie działa na plus ponieważ żaden klient nie da nam ćwiczyć na swoim wnętrzu na swój własny koszt.

studiowanieDla profesji projektanta wnętrz przydatna jest z grubsza dowolna edukacja plastyczna, gdyż dużą rolę przywiązuje się chociażby do znajomość rysunku i grafiki aby taki architekt wnętrz potrafił zaprezentować klientowi swe koncepcje. Podchodząc do tematu pragmatycznie to bez uzdolnień artystycznych nie można myśleć o zawodowym paraniu się urządzaniem wnętrz. Jako dodatek na pewno przyda się krztyna ogólnej wiedzy technicznej z dziedziny budownictwa, aby mieć jakieś pojęcie o ograniczeniach natury technicznej oraz surowcowej, z którymi będzie trzeba się w rutynowej pracy stykać. Oprócz tego niezwykle ciężko będzie sobie dawać radę bez auta, gdyż ta praca wymaga również pracy w terenie, a zatem niezbędne jest posiadanie prawa jazdy.

Architekt wnętrz musi świetnie dawać sobie radę z dopasowaniem kolorów oraz materiałów, nie tylko w tym celu by je profesjonalnie łączyć ale także by wiedzieć w jaki sposób łamać zasady.

Decydując się na studia kierunkowe pretendent na architekta wnętrz pozna wiele tematów dotyczących między innymi takich zagadnień jak historia sztuki, estetyka, perspektywa i aksonometria, malarstwo czy obsługa zaawansowanego oprogramowania graficznego. Studia artystyczne są dość ciężkie oraz kosztowne, a dodatkowo w niewielu miejscach w kraju można je podjąć.

Praca w tej profesji wymaga od człowieka także wielu wysiłków. Najczęściej architekci wnętrz muszą prowadzić własną działalność gospodarczą (a to spore obciążenia podatkowe) w nieunormowanym cyklu pracy. Wpływ na godziny pracy może wydawać się zachęcający, ale zazwyczaj znaczy to pracę od rana do wieczora, nieraz w terenie. Potrzebne jest załatwienie sobie odpowiednich kontaktów w hurtowniach i z przedsiębiorstwami wykonawczymi, za których pracę przecież architekt wnętrz jest odpowiedzialny.

Dla pogłębienia wiedzy możesz zapoznać się również z tym artykułem: http://www.fantazja.tychy.pl/2016/jak-pracuja-architekci-wnetrz/