Kupowanie i sprzedawanie nieruchomości

Sądzę, że oczywiste jest iż wyszukiwanie nowego lokum, jak również w międzyczasie kupca na posesję w jakiej aktualnie zamieszkujemy, to operacje zżerające wiele czasu i wysiłku. Samo zgłoszenie anonsu o szukaniu lokalu mieszkalnego albo budynku do kupna albo o sprzedaży takiegoż, to ledwie koniuszek góry lodowej spraw zmierzających do zakończenia transakcji.

Najbardziej czasochłonne w tym wszystkim jest chyba umawianie się z wszystkimi możliwymi sprzedającymi oraz kupcami na przeglądanie lokum. Ciężko jest zsynchronizować w czasie odpowiadające obu stronom godziny. Jeśli planujemy zakup lokum to od tej czynności i tak się nie wymigamy, jednakowoż kiedy to my jesteśmy oferentami to kłopot ulokowany w proces sprzedaży jest znacząco poważniejszy. Pożądane jest wówczas przyszykowanie lokalu na oglądanie przez ewentualnego kupca, a zatem jego całkowite wysprzątanie i przestrzeganie tego porządku do momentu podjęcia przez kupca decyzji o kupnie. Nie potrzeba jak myślę pisać, iż łatwiej jest spieniężyć lokum jakie jest zadbane.

To i tak niewiele w porównaniu do trików zagranicznych pośredników nieruchomości. W takich państwach jak USA, Nowa Zelandia oraz na zachodzie Europy działa cały biznes tuningujący domy przed rozpoczęciem ich procesu sprzedaży. Czynności takie obejmują nie jedynie sprzątanie, ale czasem wręcz generalną modernizację i urządzenie wnętrza, a pewnym z wysoce perfidnych sposobów jest zapach pieczonego ciasta w trakcie pokazywania mieszkania kupców, jaki ponoć oddziałuje na podświadomość nabywcy.

Także polscy pośrednicy obrotu nieruchomościami znają mnóstwo wybiegów ułatwiających sprzedanie lokalu. Niektórzy radzą sobie z czymś takim lepiej inni z gorszymi wynikami. Słyszałem o przypadku kiedy jakiś pośrednik usiłował nabrać kupców podsuwając sztucznych „nabywców” (którzy byli jego znajomymi) aby przyspieszyć sprzedaż lokalu. Ci jednakowoż nie dali się na to nabrać i od razu wyczuli szwindel.

Pomimo to skorzystanie z pośrednictwa agenta obrotu nieruchomościami może być dla pewnej części zbywców najbardziej dogodną formą szukania lokalu czy nabywcy. Znają oni obecny stan rynku nieruchomości oraz posiadają duże katalogi mieszkań i domów do sprzedania. Właściwie to raczej kłopotliwie we współczesnych czasach kupić nieruchomość, którą nie opiekuje się już pewne biuro nieruchomości. Jeżeli żyjesz w województwie śląskim to listę takich biur znajdziesz np. na tej stronie, gdzie znajdują się numery telefonów do agentów obrotu nieruchomościami spośród wielu gmin z terenu Górnego Śląska.