Wycena renowacji mieszkania

Według ze wszech miar obiegowej opinii przeprowadzanie remontów zalicza się w Polsce do jednego z największych hobby narodowych. Zazwyczaj gdy tylko trafia się kilka dni wolnych pod rząd (np. w święta majowe) markety i sklepy z materiałami budowlanymi są oblężone przez ludzi, którzy postanowili spędzić te kilka dni na zrobienie jakiegoś małego remontu w swoim domu, nawet gdyby było to zwykłe malowanie. Jednak są również takie prace, których bez specjalistycznych predyspozycji nie uda się wykonać na własną rękę. Oczywiście wiadome jest, że w mówieniu stereotypowy Polak zna się na wszystkim, z fizyką kwantową włącznie, ale jeśli przychodzi do zastosowania tych umiejętności w praktyce, to okazuje się że prościej skorzystać z usług ekspertów.

Bardzo często okazuje się, że sporym kłopotem jest nawet oszacowanie nakładów takiej inwestycji. Ciężko bowiem być na czasie z cennikami surowców budowlanych oraz usług, o ile nie mamy do czynienia stale z zakupami takich przedmiotów. Zwłaszcza o ile dotyczą one zakresu prac z jakim nie jesteśmy obeznani i gdzie ciężko uwzględnić pełen obręb potrzebnych do ich wykonania materiałów, jak i robocizny – na przykład w przypadku wyceny instalacji elektrycznej albo kanalizacji. Wszak nie za każdym razem otrzymamy pełen kosztorys od wybranego do zrobienia remontu majstra. Doświadczenie uczy, że zawsze finalna faktura będzie o jakiś procent wyższa niż ustalona wstępnie suma. Nie każdy specjalista może być porządny i rzetelny, niektórzy liczą na to, że po znalezieniu klienta na niską cenę nie będzie on się już mógł cofnąć, gdy remont będzie zrobiony i przyjdzie do opłacenia rachunku. Jest to nieroztropna strategia, chociaż niestety wciąż często można się z nią zetknąć.

Między innymi właśnie dlatego powierzając przeprowadzenie większego remontu firmie domagajmy się zestawienia kosztów z wyliczeniem materiałów i robocizny przed podjęciem pracy żebyśmy mieli punkt odniesienia w wypadku gdyby firma usiłowała nas ograbić na zleceniu.